Specyfikacja

  • Napięcie Twin 18V (36V)
  • Bateria nie wchodzi w skład zestawu
  • Rozmiar prowadnicy 35 cm
  • Waga 4,04 kg

Sprawdź cenę

Jeśli chodzi o elektronarzędzia, produkty Makita są zwykle wielkim hitem. Ta japońska marka, która istnieje od ponad 100 lat, znana jest z produkcji doskonałych produktów, co mogę osobiście potwierdzić, jeśli chodzi o ich akumulatorową dmuchawę do liści, którą niedawno recenzowałem.

Burza Arwen sprawiła jednak, że zatęskniłem za dniami, w których tylko liście zaśmiecały moje gospodarstwo. Bardzo silne wiatry powaliły kilka dojrzałych drzew, a także wiele innych gałęzi, więc potrzebowałem dobrej piły łańcuchowej, która pomoże mi posprzątać. Chociaż uwielbiam produkty Makita, miałem wątpliwości, czy akumulatorowa pilarka łańcuchowa będzie wystarczająco mocna do tego zadania, więc z niecierpliwością czekałem, aby przekonać się, czy się mylę.

Łatwość montażu

Pierwszą rzeczą, jaką zauważyłem, gdy usiadłem do montażu tej pilarki było to, że w pudełku nie było żadnych narzędzi. Okazuje się, że jest to spowodowane tym, że tak naprawdę nie są one potrzebne do złożenia tej pilarki.

Pierwszym krokiem jest odblokowanie i odkręcenie panelu bocznego (blokada ma zapobiec przypadkowemu odkręceniu). Następnie należy założyć prowadnicę, umieścić łańcuch w rowkach prowadnicy, a następnie ponownie założyć panel boczny, po czym zablokować go na miejscu.

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa Makita DUC353Z

Jeśli chodzi o napinanie łańcucha, Makita twierdzi, że ta pilarka łańcuchowa ma łatwą dźwignię regulacji. Jest to zdecydowanie unikalny mechanizm, którego nie miała żadna z innych testowanych przeze mnie pilarek łańcuchowych. Na początku jest to bardzo łatwe, ale gdy łańcuch jest już stosunkowo napięty i trzeba po prostu dokończyć pracę, trudno jest umieścić palce we właściwym miejscu, aby to zrobić. Niemniej jednak, naprawdę doceniam fakt, że wszystko to można zrobić bez użycia jakichkolwiek narzędzi.

Ostatnim krokiem było napełnienie pilarki olejem. W porcie olejowym znajduje się duże okienko, które wyraźnie pokazuje, ile oleju znajduje się w maszynie, więc ponownie było to proste zadanie, zwłaszcza że pilarka została dostarczona z małą butelką oleju.

Ogólnie rzecz biorąc, złożenie tej pilarki zajęło niecałe dziesięć minut.

Konstrukcja

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa Makita ma dość unikalną konstrukcję, głównie ze względu na to, że mieści dwa akumulatory 18 V, a nie jeden. Na maszynie znajduje się również wskaźnik naładowania baterii, który uwzględnia oba akumulatory.

Następnie – długość łańcucha. Przy długości 35 cm, która jest najdłuższą prowadnicą wśród testowanych przeze mnie pilarek akumulatorowych, urządzenie to powinno poradzić sobie z dużymi gałęziami i małymi pniami drzew. Warto zauważyć, że łańcuch dołączony do tej pilarki to łańcuch Oregon – marki znanej z produkcji wysokowydajnych łańcuchów, które docenia wielu profesjonalistów.

Poza tym, pozostałe cechy konstrukcyjne są dość standardowe. Charakteryzuje się niebieskim kolorem wszystkich produktów Makita, ergonomicznymi uchwytami, przyciskiem włączania/wyłączania i metalowym zderzakiem/ogranicznikiem pazura, który pozwala maszynie uzyskać mocniejszy chwyt drewna.

Wydajność

Naprawdę nie mam nic negatywnego do powiedzenia na temat wydajności tej pilarki. Zacząłem od kilku mniejszych gałęzi, które zostały szybko przecięte. Następnie przeszedłem do większych pni drzew i ponownie poradziła sobie z nimi bez żadnych problemów.

Powiedziałbym, że 65 cm to mniej więcej maksymalna średnica, z jaką poradzi sobie ta pilarka (przy cięciu z obu stron). Jednak nawet jeśli użyją jej Państwo na czymś grubszym, nie będzie się ona zacinać i chlapać – nadal będzie ciąć tak daleko, jak to tylko możliwe.

Makita DUC353Z

Podczas korzystania z tej pilarki łańcuchowej nie trzeba używać żadnej siły. Wystarczy trzymać ją stabilnie, a ona wykona za Państwa całą ciężką pracę. Uzyskane rezultaty były z łatwością porównywalne z wynikami osiąganymi przez pilarki spalinowe.

Miałem nawet profesjonalnego chirurga drzew, który miał ściąć drzewo, które poluzowała burza Arwen. Wypróbował wszystkie pilarki, które testowałem, a Makita była zdecydowanie jego ulubioną wśród maszyn akumulatorowych, do tego stopnia, że użył jej zamiast własnej, aby przyciąć kilka gałęzi, które były na drodze drzewa, które spadało.

Moc

Jak już wspomniano, pilarka ta zasilana jest dwoma akumulatorami 18V, dzięki czemu posiada silnik 36V. Mówiąc o silniku, jest on bezszczotkowy, co początkowo nie miało dla mnie większego znaczenia. Jednak po krótkich poszukiwaniach dowiedziałem się, że silnik bezszczotkowy jest znacznie bardziej wydajny, co oznacza dłuższy czas pracy na akumulatorze.

Jeśli chodzi o żywotność akumulatora, używałem dwóch akumulatorów 5aH z tą pilarką łańcuchową i zapewniła mi ona ciągły czas pracy wynoszący około pół godziny przy maksymalnej prędkości. Może się to wydawać niewiele w porównaniu z pilarkami spalinowymi, ale nie jest to zły wynik jak na urządzenie bezprzewodowe. Dodatkową zaletą jest fakt, że oba akumulatory mogą być ładowane w tym samym czasie (jeśli posiadają Państwo podwójną ładowarkę), a ich pełne naładowanie zajmuje mniej niż godzinę.

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa Makita DUC353Z

Jeśli chodzi o moc cięcia, pilarka ta pracuje z maksymalną prędkością 20 m/s. Ponownie, jest to znacznie szybciej niż w przypadku większości innych bezprzewodowych pilarek łańcuchowych – jest to bardziej w dziedzinie pił spalinowych. Mają Państwo jednak możliwość zmiany prędkości (w zależności od tego, jak daleko pociągną Państwo za spust) lub ustawienia stałej prędkości, jeśli chcą Państwo utrzymać ją na maksymalnym poziomie.

Warto zauważyć, że przy mocy oferowanej przez tę maszynę można ewentualnie wymienić prowadnicę i łańcuch na coś nieco większego. Słowo „nieco” jest tu jednak kluczowe – proszę nie przesadzać i nie zakładać prowadnicy o długości 50 cm, gdyż doprowadzi to do spalenia silnika.

Łatwość obsługi

Bardzo podobała mi się łatwość obsługi tej pilarki. Nie mam dużego doświadczenia z piłami łańcuchowymi, ale udało mi się szybko wypracować dobrą technikę podczas korzystania z tej maszyny.

Waży około 5 kg, czyli jest cięższa niż wiele innych akumulatorowych pilarek łańcuchowych (na przykład Bosch waży zaledwie 3 kg), ale nie jest to dużo. Posiada również regulowaną funkcję automatycznego smarowania łańcucha, która utrzymuje łańcuch idealnie naoliwiony, niezależnie od tego, co robisz.

Bezpieczeństwo

Funkcje bezpieczeństwa są kluczowe, jeśli chodzi o pilarki łańcuchowe, dlatego Makita włączyła kilka z nich do tego modelu. Po pierwsze, posiada elektryczny hamulec łańcucha, który powstrzyma łańcuch przed cofnięciem się i przecięciem użytkownika, jeśli kiedykolwiek spadnie. Posiada również hamulec odrzutu, który zapewnia bezpieczeństwo w przypadku wystąpienia odrzutu.

Makita zaprojektowała również tę piłę łańcuchową tak, aby automatycznie wyłączała się, jeśli zdarzy się ją odłożyć. Moim zdaniem jest to bardzo ważna funkcja – nie tylko pomaga oszczędzać energię akumulatora, ale także zapobiega wypadkom.

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa Makita DUC353Z

Warto wspomnieć, że pilarka będzie działać tylko z dwoma włożonymi akumulatorami. Jeśli spróbują Państwo z jedną baterią lub jeśli jedna z baterii nie zostanie włożona prawidłowo, urządzenie nie włączy się.

Jeśli chodzi o poziom hałasu, pilarka ta emituje hałas na poziomie 100 dB(A). Zdecydowanie nie jest to cicha maszyna, ale nie jest też tak głośna jak pilarka spalinowa. Zdecydowanie zalecałbym noszenie ochronników słuchu podczas korzystania z tej pilarki łańcuchowej, chociaż jeśli nosisz cały odpowiedni sprzęt ochronny (co powinieneś robić, nawet podczas korzystania z akumulatorowej pilarki łańcuchowej), to twój kask ochronny powinien już mieć przymocowane ochronniki słuchu.

Wartość za pieniądze

W porównaniu do innych testowanych przeze mnie akumulatorowych pilarek łańcuchowych, ta kosztuje znacznie więcej. W rzeczywistości jest nawet dwukrotnie droższa od niektórych pilarek spalinowych, które recenzowałem.

To powiedziawszy, akumulatorowa pilarka łańcuchowa Makita DUC353Z jest nadal maszyną, której zakup gorąco polecam. Owszem, jest stosunkowo droga, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę koszt dwóch akumulatorów i podwójnej ładowarki, ale to naprawdę fantastyczna maszyna. Działa dobrze i, co dla mnie najważniejsze, jest bardzo łatwa w użyciu. Rezultaty pracy są tak samo dobre, jak w przypadku pilarki spalinowej, ale ta jest o wiele wygodniejsza w użyciu.

pilarka łańcuchowa Makita DUC353Z

Wygląda i sprawia wrażenie maszyny wysokiej jakości, która przetrwa lata. Charakteryzuje się zwiększoną odpornością na wodę i kurz, co powinno pomóc wydłużyć jej żywotność, chociaż produkty Makita są już znane z tego, że wytrzymują próbę czasu.

Ogółem

O dziwo, nie mam nic złego do powiedzenia na temat tej pilarki (co nie zdarza się często!). Nie tylko była to moja ulubiona spośród wszystkich testowanych przeze mnie akumulatorowych pilarek łańcuchowych, ale wybrałbym ją również zamiast pilarki spalinowej. Jest to maszyna, która dobrze nadaje się do lekkiego użytku w domu i ogrodzie, ale jak potwierdził mój chirurg drzew, jest to również narzędzie, które oferuje szereg zalet również do użytku profesjonalnego. Bez względu na to, co chcą Państwo osiągnąć za pomocą pilarki łańcuchowej (poza ciężką wycinką drzew, do której i tak potrzebna jest dobra pilarka spalinowa), ta pilarka na pewno Państwa nie zawiedzie.


0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *